پنکه و انواع آن:

پنکه یکی از وسایلی است که در منازل و ساختمان ها فراوان مورد استفاده قرار می گیرد .

پنکه دارای پره های اریب است که با چرخیدن خود باعث جابه جایی و خنکی هوا می شود. یکی از کاربردهای پنکه در محیط هایی است که به دلیل بالا بودن درصد رطوبت هوا امکان استفاده از کولر آبی وجود ندارد.

به طور کلی پنکه در انواع خانگی و صنعتی به بازار عرضه شده است که پنکه های خانگی در سه مدل رومیزی، سقفی یا دیواری ساخته می شوند. این پنکه ها در خانه، ادارات، آموزشگاه ها و… کاربرد دارند. پنکه های صنعتی غول پیکر هم در کارخانه ها و کارگاه ها کاربرد دارند.

 

پنکه های پره دار: این پنکه ها شناخته شده ترین نوع پنکه و دارای پره هایی مورب هستند که به وسیله این پره ها هوا جابه جا و عملیات خنک سازی صورت می گیرد.

پنکه های بدون پره: این پنکه ها به تازگی وارد بازار شده اند و فاقد پره بوده و ظاهر زیبایی دارند. همچنین خطر کمتری هنگام استفاده متوجه کاربر می کنند.

 

هر چه به فصل تابستان نزدیک تر می شویم و گرما قدرت خود را بیشتر به رخ ما می کشد، فکر استفاده از کالا و تجهیزات خنک کننده نظیر انواع کولر، پنکه و… در ذهن ما پررنگ تر می شود.یکی از کالاهایی که سابقه طولانی دارد و برای همه ما شناخته شده است پنکه است.

کالایی که اگر چه با ورود تجهیزات خنک کننده حرفه ای و پیشرفته همچنان محبوبیت خود را نزد کاربران حفظ کرده است و هنوز هم در خانه، محل کار یا هر جای دیگری یک نمونه از آن را می توان یافت.

بگذریم از اینکه برخی به دلیل مصرف بالای انرژی و همچنین افزایش هزینه برق ترجیح می دهند کمتر توجهی به این کالا داشته باشند اما پنکه همچنان نزد بسیاری از ما محبوب است.

 

به دلیل گستردگی انواع پنکه در این بخش ما به معرفی انواع پنکه پرداخته ایم:

به طور کلی دو نوع پنکه در بازار وجود دارد که عبارت است از:

 

انواع پنکه پره دار :

 پنکه های دیواری

ساختمان پنکه دیواری مشابه پنکه رومیزی است، با این تفاوت که به جای قرار گرفتن روی میز یا زمین، روی دیوار نصب می شود و از این نظر که در دسترس کودکان نیست و خطر برخورد با آن کمتر است مزیت دارد. این پنکه مجهز به دستگاه کنترل از راه دور است

مهم ترین حسن این نوع پنکه های فن دار این است که خطر برخورد کودکان و دیگر افراد با آنها بسیار کم بوده و شما می توانید به راحتی آنها را روی دیوار نصب کرده و همچون کولر از خنکی آنها استفاده کنید.

پنکه های رومیزی و ایستاده و سقفی

مدار الکتریکی یک پنکه رومیزی مجهز به تایمر است. لازم به توضیح است که موتور پنکه رومیزی دارای سه دور تند، متوسط و کم است که توسط یک صفحه کلید با چهار دکمه امکان بهره برداری از دورهای مختلف آن فراهم می شود.

از این چهار دکمه برای قطع و سه دکمه برای دورهای مختلف استفاده می شود. کلیدها نیز با استفاده از مکانیزم سیم بندی کم کن دور سرعت موتور را کنترل می کنند.

مهمترین ویژگی پنکه ایستاده، قابلیت جابه جایی آنهاست. بدان معنی که کاربر قادر است آنها را به هر محلی که مدنظرش است برده و استفاده کند. برخی از این مدل ها دارای پایه های بلند برای قرارگیری در محل دلخواه هستند.

پنکه های بدون فن یا بدون پره:

ساختمان داخلی و نحوه عملکرد این نوع پنکه ها جالب و متفاوت است. این پنکه ها از یک پایه استوانه ای شکل قطور و یک حلقه بزرگ تشکیل شده اند. هیچ شیء دوار و متحرکی درون این حلقه وجود ندارد پس هیچ خطری برای کودکان و دیگر افراد ایجاد نمی کند. درون پایه استوانه ای، یک موتور قوی قرار دارد که هوا را از کنار جداره های حلقه مکیده و ۱۵ برابر سریع تر می کند.

 

 

محاسن پنکه های بدون پره:

 

• استفاده از تکنولوژی Air Multiplier و شدت دادن بیشتر هوا

• فقدان پره های متحرک و ایمنی بیشتر

• بدون لرزش و صدای اضافی

• ایجاد جریان مستقیم و بدون نوسان در تمام لحظات

 

پنکه های دستی

این نوع پنکه ها را طی سال های اخیر در دست برخی از افرادی که گرمای تابستان طاقت شان را طاق کرده است مشاهده می کنیم. این نوع پنکه ها بسیار کوچک هستند و اکثرا با باتری کار می کنند.

 

پنکه های سقفی

پنکه های سقفی یکی از قدیمی ترین انواع پنکه های فن دار هستند. خرید پنکه ها، هوای کل محیط را به گردش درآورده و خنکی بیشتری را به ارمغان می آورند. از آنجایی که این پنکه ها از سقف آویزان شده و اغلب اوقات با سرعت بالایی در حرکتند، ارتفاع و طول تیغه های آن باید به درستی انتخاب شود تا خطرساز نشود.

برخی از پنکه های سقفی برای محیط های باز نظیر بالکن ها، آلاچیق ها و غیره طراحی شده اند. این مدل ها با انواع دیگر کمی فرق دارند. از آنجایی که همیشه خطر ورود رطوبت و غبار به آنها وجود دارد سعی شده تا از پوشش های مخصوص و مواد ضد زنگ در ساختار داخلی آنها استفاده شود تا مشکلی در عملکرد آنها ایجاد نشود.

همچنین موتور این نوع پنکه ها از نوع تک فاز خازن دار است. زیر این پنکه ممکن است لوستر نصب شده باشد. قیمت پنکه های سقفی موجود در بازار از نوع سه پره هستند اما پنکه هایی که پره های بیشت ری داشته باشند نیز وجود دارند. این پنکه ها دارای دو سیم پیچ اصلی و راه انداز (کمکی) هستند. برای کنترل سرعت این نوع پنکه ها نیز از سیم پیچی سلف چندسر که با موتور تکفاز خازن دار سری شده است استفاده می شود. این سیم پیچ در بیشترین سرعت از مدار خارج می شود و موتور با ولتاژ نامی کار خواهد کرد اما در سرعت های پایین تر بخشی از این سیم پیچی در مدار قرار می گیرد. کنترل دور این پنکه معمولا از راه یک کلید گردان که روی دیوار نصب می شود انجام می گیرد.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: