امضای دیجیتال

امضای دیجیتال را با اسکن کردن امضای یک شخص و کپی کردن آن پای مدارک عمومی هرگز اشتباه نگیرید. این امضا یک نام کاربری و یک رمز است که در سیستم اسنادی به نام شما ثبت می‌شود و در دنیای مجازی و الکترونیکی کارت هویت شماست.

احتمالا تاکنون نامه های الکترونیکی را دریافت کرده اید که دارای مجموعه ای از حروف و اعداد در انتهای آنان می باشند. این نمونه ای از یک امضای دیجیتال است. حال ممکن است از خود بپرسید این امضا چه کاربردی میتواند داشته باشد؟

امضای دیجیتال چه کاربردی دارد؟

از آنجایی که تشخیص غیرجعلی بودن نامه های الکترونیکی در فعالیت های تجاری و بازرگانی اهمیت فراوانی دارد. یک نامه الکترونیکی شامل یک امضا، نشان دهنده این موضوع است که محتوای پیام از زمان ارسال تا زمانی که به دست شما رسیده است، تغییر نکرده است .

به بیان دیگر امضای دیجیتال یک کلید خصوصی‌ است که به فرد داده می‌شود که به کمک آن پس از فرستادن اطلاعات بر روی بسترهای الکترونیکی میتوان مطمئن بود که اطلاعات به درستی به مقصد می‌رسند. یعنی حتی اگر کسی بخواهد به اطلاعات فرد دسترسی پیدا کند یا تغییراتی در آن ایجاد کند و دوباره آن را بفرستد، امضای الکترونیکی متوجه می‌شود که این اطلاعات توسط نفر سومی مشاهده یا دستکاری شده‌اند، پس آن را نمی‌پذیرد. در صنعت بانکداری الکترونیک به خاطر ارزش اطلاعات تبادلی، این امضاها بیشتر از هر جای دیگری مورد استفاده هستند. از این امضا می توانید در دیجیتال مارکتینگ هم استفاده کنید.

ویژگی‌های مهم امضاهای دیجیتال شامل موارد زیر می شود:

  1. در تولید آنها از اطلاعاتی که به طور منحصر به‌ فرد در اختیار امضا کننده است، استفاده می‌شود.
  2. به طور خودکار و توسط رایانه تولید می‌شوند.
  3. امضای هر پیام وابسته به کلیه بیت‌های پیام است و هر گونه دستکاری و تغییر در متن سند موجب مخدوش شدن امضای پیام می‌گردد.
  4. امضای هر سندی متفاوت با امضای اسناد دیگر است.
  5. باید به راحتی قابل بررسی و تأیید باشد تا از جعل و انکار احتمالی آن جلوگیری شود. ساختار اصلی امضای دیجیتالی بدین صورت است که نویسنده اطلاعات الکترونیکی این اطلاعات را توسط کلید رمزنگاری محرمانه خود امضا می‌کند. این کلید باید توسط کاربر برای همیشه مخفی نگهداشته شود. امضا توسط کلید همگانی مربوطه امضا کننده، سند قابل کنترل می‌باشد. این کلید همگانی توسط عموم قابل رؤیت و دسترسی می‌باشد.

چگونه یک امضا دیجیتال برای خود داشته باشیم؟

برای داشتن یک امضای دیجیتال تنها چیزی که نیاز است این است که با در دست داشتن اصل کارت ملی، شناسنامه و کد پستی دقیق محل زندگی خود به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید و درخواست دریافت امضای الکترونیکی کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: